Právna poradňa - Dvojsmenna prevadzka

Predmet
Dvojsmenna prevadzka
Pridané
2018-08-18 18:11:31
Otázka
Dobrý deň, chcela som sa s Vami poradiť, mám 79 ročnú mamu, ktorá je ťažko chorá, má multiorganove zlyhávanie, ťažko chodiaca, vyžaduje si opateru. Býva s mojím bratom, ktorý je mentálne postihnuty,ale čo sa mu povie, tie základné veci urobí. Ja som zamestnaná a vždy poobede do večera idem k mame a pomáham jej. Bývam inde, ale tiež mám svoju rodinu. Môže má zamestnávateľ nútiť v mojom prípade, aby som začala pracovať v dvojsmenna prevádzke? V zmluve to nemám ale z ich strany nieje problém má nútiť novú zmluvu alebo dodatok k zmluve podpísať. Na aký zákon sa môžem odvolať ak som v práve? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď Martina
Odpoveď
Dobrý deň,ospravedlňujem sa, že odpovedám tak neskoro, zamestnávateľ Vás podľa Zákonníka práce nemôže k ničomu nútiť. V prípade, ak došlo k zriadeniu dvojzmennej prevádzky je nutné aby sa s Vami zamestnávateľ vopred dohodol na podmienkach. Vzhľadom na skutočnosti, ktoré uvádzate môžete požiadať o úpravu určeného týždenného pracovného času z dôvodu osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá je prevažne alebo úplne bezvládna. Zamestnávateľ je povinný Vašej žiadosti vyhovieť, ak mu v tom nebránia vážne prevádzkové dôvody. A to na základe ust. § 165 Zákonníka práce – ust. § 164 ods. 2 sa vzťahuje aj na zamestnanca, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je prevažne alebo úplne bezvládna a neposkytuje sa jej starostlivosť v zariadení sociálnych služieb alebo ústavná starostlivosť v zdravotníckom zariadení. Pozdravujem, Katarína Fedorová

Bezplatné právne poradenstvo pre pacientov a ich blízkych. Na vaše otázky odpovedá JUDr. Katarína Fedorová, PhD.


Poslať otázku

Predmet:
Email:
Kategória:
Otázka: