Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Predchádzanie infekciám a zdravý životný štýl

Hygiena

Hygiena je veľmi dôležitá súčasť prevencie infekcií. Znamená jednoduché veci ako:

  • Pravidelné a dôkladné umývanie rúk, najmä pred jedlom a po použití toalety, po pobyte vonku a kontakte s domácimi zvieratami.
  • Vyčistenie a starostlivé ošetrenie akýchkoľvek poranení.
  • Dobrá osobná hygiena, vrátane dôkladného čistenia zubov a pravidelných návštev zubára. 
  • Udržiavanie domácnosti v čistote. Potrebné je aj zabrániť vysokej vlhkosti vzduchu, aby nedochádzalo ku pľúcnym komplikáciám. Detské hračky je nutné pravidelne čistiť.
  • Vyhýbanie sa zafajčeným a preplneným miestam.
  • Ak je to možné, pacienti by sa mali vyhýbať kontaktu s ľuďmi nakazenými infekciou. Napríklad rodičia dieťaťa trpiaceho vážnym typom primárnej imunodeficiencie by mali požiadať školské zariadenie, ktoré ich dieťa navštevuje, aby im oznámilo, ak v tomto zariadení vypukne infekcia a následne kontaktovať ošetrujúceho lekára dieťaťa.
  • Niektorí pacienti musia byť opatrní v kontakte s domácimi zvieratami. V prípade pochybností sa obráťte na svojho lekára.
  • Ak pacient potrebuje operáciu, operatér by mal byť informovaný o tom, že trpí primárnou imunodeficienciou, aby boli uskutočnené opatrenia na predchádzanie infekciám spojeným s operáciou.

Vakcinácia

Vakcinácia (očkovanie) spočíva v podaní malého množstva baktérie alebo vírusu, ktoré spôsobujú infekciu s cieľom napomôcť organizmu stať sa voči nim imúnnym. Niektoré vakcíny obsahujú mŕtve mikroorganizmy, iné zas živé.

Väčšina pacientov liečených substitučnou liečbou imunoglobulínom vo všeobecnosti očkovanie nepotrebuje. Pacienti by nemali byť zaočkovaní živými vakcínami, ktoré u nich môžu vyvolať infekcie,  ako sú vakcíny proti rotavírusom, orálna vakcína proti obrne, osýpkam, mumpsu, rubeole (MMR), ovčím kiahňam a “BCG“ vakcína proti tuberkulóze. Členovia rodiny pacienta by mali byť zaočkovaní, aby tieto ochorenia nepriniesli do domácnosti. Pacientom a ich rodinným príslušníkom odporúčame konzultovať vakcináciu s ošetrujúcim lekárom pacienta.

 

Strava

Výživná a vyvážená strava je dôležitá pre zdravie všetkých ľudí. Pacienti s PID by sa mali vyhnúť surovej a tepelne nedostatočne upravenej strave (napr. niektorým druhom mäsových jedál, syru a vajciam). Väčšina pacientov nepotrebuje špeciálnu diétu, potravinové doplnky, či extra dávky vitamínov. Pacient alebo jeho rodičia by sa mali poradiť s imunológom pred začatím užívania akéhokoľvek potravinového doplnku.

 

Pacienti by nemali piť vodu neznámeho pôvodu a vodu, ktorá bola pridlho v nádobe.

 

Starostlivosť o pokožku

Pacienti by mali venovať osobitnú pozornosť starostlivosti o pokožku, napríklad by sa mali vo zvýšenej miere chrániť pred slnkom.

 

Cvičenie a šport

Ľudia trpiaci primárnymi poruchami imunity sa vo všeobecnosti môžu venovať cvičeniu a športu ako ktokoľvek iný. Pacienti s  defektami fagocytózy, ako chronická granulomatózna choroba by sa mali vyhýbať plávaniu v jazerách a rybníkoch, ako aj aktivitám v prírode, pri ktorých sa môžu dostať do kontaktu s hnijúcimi rastlinami alebo časťami stromov. Pacienti trpiaci PID, ktoré  ovplyvňujú zrážanlivosť krvi, by sa o bezpečných druhoch športu mali poradiť so svojim imunológom.

 

Spánok

Pacienti by mali mať dostatok spánku. Optimálny počet hodín spánku sa určuje podľa veku.

Odporúčaná dĺžka spánku podľa veku:

VEK

POČET HODÍN SPÁNKU V NOCI

POČET HODÍN SPÁNKU CEZ DEŇ

6 mesiacov

11

3 a pol

1 rok

12

2

2 roky

11 a pol

2

3 roky

11

2

4 roky

11

1

6 rokov

11

0

8 rokov

10 a pol

0

10 rokov

10

0

13 rokov

9

0

16 rokov

8

0

 

Fajčenie

Pacienti s PID by nemali fajčiť, keďže fajčenie  môže spôsobiť infekcie dýchacích ciest. Ak je to možné, vždy by mali požiadať ostatných, aby v ich prítomnosti nefajčili. Rodičia detí chorých na PID by nemali fajčiť.

 

Sexuálny život

Pacienti s PID by sa mali snažiť predchádzať prenosu sexuálne prenosných ochorení, napríklad používaním kondómov.

 

Cestovanie

PID nemusí pacientom brániť cestovať, je však rozumné sa na cestu pripraviť, najmä pri cestách do zahraničia. Napríklad hnačka bežne postihuje cestovateľov do určitých častí sveta (najmä v Afrike, Strednom a Ďalekom Východe a Južnej Amerike), pričom pacientov s PID môže zasiahnuť zvlášť tvrdo. Riziko hnačky možno znížiť vyhýbaním sa šalátu, surovej strave, morským plodom, kockám ľadu a zmrzline a pitím výlučne prevarenej alebo balenej vody. Cestovatelia do niektorých krajín musia preventívne užívať lieky proti malárii.  Pacienti by mali svoje cestovateľské  plány konzultovať s imunológom, ktorý im poradí v otázkach bezpečnosti či prípadnej vakcinácie. Napríklad očkovanie proti žltej horúčke, závažnej vírusovej infekcii,  sa bežne odporúča zdravým jednotlivcom cestujúcim do určitých častí subsaharskej Afriky, Južnej Ameriky a oblastí Karibiku a je podmienkou vstupu do niektorých krajín. Vakcína proti žltej horúčke je “živou” vakcínou, nemala by byť preto podaná pacientom s PID spôsobených defektom T- buniek a členom ich domácnosti. Pacienti by mali mať so sebou dostatočné množstvo liekov, pre prípad, že ich v cudzine nebudú môcť zohnať. Pred cestou do zahraničia je potrebné sa dostatočne poistiť pre prípad zdravotných komplikácií.

 

Pacienti by mali mať pri sebe doklad objasňujúci ich zdravotný stav a účel liekov, ktoré so sebou prepravujú. Doklad by mal byť podpísaný imunológom a preložený do jazyka krajiny, kam pacient cestuje. Príklad takéhoto listu v anglickom jazyku nájdete tu

 

V prípade potreby môžu pacientovi pomôcť organizácie pacientov s PID v jednotlivých krajinách. Kontakty na jednotlivé pacientske organizácie nájdete na www.ipopi.org. Ak potrebujete pomoc s kontaktovaním pacientskej organizácie v zahraničí, môžete sa obrátiť na naše Združenie.