Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Komunikácia s ošetrujúcim lekárom

Vaše potreby, priority a názory by mali byť pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti vždy zohľadnené. Kľúčom k tomu je dobrý vzťah s vašim ošetrujúcim lekárom. Základom každého fungujúceho vzťahu je komunikácia, ktorej kvalita závisí aj od toho, ako ju uchopíte. Komunikácia je spôsob, akým zdieľame informácie. Efektívna komunikácia je podstatná pre každý vzťah. Potrebuje vysielateľa, správu a príjemcu. Je to obojsmerný proces, ktorý sa zavŕši až vtedy, keď príjemca správe porozumie. Komunikujeme nielen slovami, ale aj tónom hlasu, rečou tela, emóciami a dotykom. Komunikácii s vašim ošetrujúcim lekárom a ďalšími osobami, ktoré vám poskytujú zdravotnú starostlivosť by ste mali venovať potrebnú pozornosť. Existuje viacero metód, ktoré vám môžu pomôcť, aby ste boli naozaj vypočutý a pochopený:
 • Pristupujte k návšteve lekára ako k dôležitému stretnutiu. Prvé stretnutie s vašim ošetrujúcim lekárom je začiatkom pravdepodobne dlhoročného vzťahu, preto sa usmejte, predstavte sa, potraste si rukami, udržiavajte očný kontakt a dávajte pozor. Pamätajte, komunikácia sú viac ako len slová. Na vyšetrenie ste čakali a zrejme nie je také dlhé, ako by ste si priali, snažte sa preto čas využiť čo najlepšie. Urobte čo je vo vašich silách pre minimalizovanie hluku, najmä si vypnite zvuk na mobilnom telefóne a obmedzte akékoľvek rozptyľovanie. Zvážte, koho zo sebou zoberiete do ordinácie. Viete, že ide o dôležité stretnutie a nepotrebujete žiadne vyrušovanie.
 • Prineste si so sebou podklady. Či už si budete viesť záznamník liečby, kopírovať zdravotnú dokumentáciu alebo zvolíte iný spôsob, ako sa zorientovať v doterajšom priebehu vášho ochorenia, podklady, ktoré si prinesiete k novému ošetrujúcemu lekárovi by mali obsahovať:
  -          stručný popis udalostí, ktoré viedli k diagnóze,
  -          kópie výsledkov laboratórnych vyšetrení, ktorými bola diagnóza potvrdená,
  -          aktuálny zoznam lekárov, ktorí sa o vás starajú, spolu s ich kontaktnými údajmi,
  -          chronológiu dôležitých udalostí, najmä druh a trvanie liečby, zmeny v liečbe, reakcie na liečbu, operácie a hospitalizácie,
  -          zoznam liekov, ktoré užívate,
  -          záznamník substitučnej imunoglobulínovej liečby, ak ju používate,
  -          záznam o tom, či, kedy a proti čomu ste boli očkovaný.
 • Pripravte si otázky. Ak ste si aj vyhľadávali informácie o svojom ochorení a možnostiach jeho liečby na internete, nenoste si so sebou k lekárovi hromadu vytlačených dokumentov. Namiesto toho si spíšte zoznam najdôležitejších otázok, ktoré vám napadli. Neočakávajte, že objavíte zázračný liek na chronické ochorenie. Informácie vyhľadávajte na dôveryhodných stránkach, ako je www.imunodeficit.sk, zo zahraničných napríklad www.ipopi.org alebo www.primaryimmune.org. Vždy zvažujte dôveryhodnosť zdroja informácií - ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to pravda nie je.
 • Uvedomujte si, že je správne klásť otázky. Nikdy sa nebojte položiť otázku len preto, že si myslíte, že by mohla znieť hlúpo alebo sa domnievate, že lekár to vie všetko najlepšie a otázky by to nejako spochybnili. Ak nerozumiete výrazom, ktoré lekár používa, nehanbite sa to povedať. Pamätajte, komunikácia je obojsmerný proces a nie je efektívna ani skončená, kým neporozumiete obsahu správy, ktorá vám je komunikovaná. 
 • Na prvej návšteve sa môžete spýtať aj:
  -          Ako vás môžem kontaktovať?
  -          Po kom vám môžem poslať odkaz?
  -          Čo mám robiť ak ochoriem alebo sa budem cítiť zle po ordinačných hodinách alebo cez víkend?
  -          Do akej nemocnice posielate svojich pacientov?
  -          Môžem vám poslať email, keď sa budem chcieť niečo spýtať?
  Uistite sa, že máte elektronické zariadenie, alebo pero a papier, aby ste si mohli poznačiť odpovede.
 • Vyjadrite svoje obavy svojimi slovami. Používajte slová, ktoré vám vyhovujú. Hneď v úvode návštevy povedzte lekárovi, čo vás k nemu privádza, pomôže mu to sústrediť sa na to, čo potrebujete. Pýtajte sa, no buďte vecný. Otázky klaďte na začiatku, nie na konci návštevy. Lekárovi tak umožníte starostlivo zvážiť vašu otázku a premyslieť si odpoveď.
 • Zabudnite na svoje predsudky o lekároch. So svojimi bielymi plášťami a diplomami na stenách pôsobia lekári ako osobnosti vzbudzujúce bázeň. Pamätajte na to, že sú to  ľudia ako vy, s prácou, ktorú treba urobiť. Ich prácou je pomôcť vám nájsť spôsob, ako zostanete taký zdravý, ako je len možné. Nájdite si lekára, pri ktorom môžete byť sami sebou. Lekári a ďalší zdravotnícki pracovníci sú vaši partneri pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.  Váš vzťah s lekárom a zdravotnou sestrou je dôverný. Ich úlohou je pomáhať vám, nie vás súdiť. Ak nedodržiavate ich pokyny, porušili ste liečebný režim, alebo ste si nekúpili to, čo vám odporučili, povedzte im to.
 • Buďte úprimný. Nebojte sa hovoriť o tom, čo sa odohráva vo vašej kúpeľni či spálni. Ak fajčíte, pijete, užívate nedovolené látky alebo sa liečite bylinkami či navštevujete liečiteľov, povedzte to. Váš ošetrujúci lekár je zo zákona povinný zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, ktoré sa dozvie v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Čokoľvek robíte, nebojte sa povedať pravdu.
 • Obhajujte svoje práva a záujmy. Nik nevie lepšie ako vy, ako veľmi ochorenie ovplyvňuje váš život. Nik iný nerozumie zmenám, ktoré musíte každý deň urobiť, aby ste mohli zvládať liečbu, tak ako vy. Aby ste mohli naplno žiť svoj život, musíte sa stať vlastným advokátom zdravotnej starostlivosti:
  -          Pýtajte sa svojho lekára/lekárov na vašu diagnózu, liečbu a plán zvládania ochorenia do budúcnosti. Ak nerozumiete, spýtajte sa znova.
  -          Zisťujte, čo možno robiť pre zlepšenie vášho zdravotného stavu. Porozmýšľajte o svojom stravovaní, pohybe, spánku a spoločenskom živote.
  -          V škole a/alebo práci udržiavajte komunikáciu s riaditeľom školy/zamestnávateľom, oznámte im prípadné absencie.
  -          Ak ste liečení substitučnou imunoglobulínovou liečbou veďte si záznamník liečby s dátumom, časom, názvom a číslom infúzie a zaznamenávajte si akékoľvek vedľajšie účinky. 
  -          Budujte si pozitívny vzťah s vašimi lekármi a ostatnými zdravotníckymi pracovníkmi. Vždy by ste mali vedieť, komu môžete kedy zavolať.
  -          Pýtajte sa na ďalšie zdroje informácií.
Premýšľajte o tom, čo môžete urobiť, aby ste zostali zdravý. Rozpoznajte a minimalizujte čo najviac faktorov, ktoré rušia vašu komunikáciu s lekárom.